Pojede Vaše dítě poprvé na tábor?

Pokud posíláte své dítě poprvé na dětský tábor, jistě oceníte několik zkušených rad a poznatků.

"Šťastné loučení"

 


Na věku vůbec nezáleží
„Žádný ideální věk pro odjezd na tábor není, u každého dítěte je to jinak,“ vysvětluje dětský psycholog Václav Mertin. „Většina dětí bývá na první tábor připravena v sedmi, osmi letech, některé ale až v deseti, jedenácti. A jiné děti o tábor nestojí vůbec a jsou naprosto spokojené i bez něj. Podstatné je, aby dítě samo projevilo přání, že chce jet.“ Máte dítě ve třetí třídě a o žádný tábor nestojí? Neděste se, zdaleka to ještě neznamená, že vám doma vyrůstá malý asociál extrémně závislý na rodičích. „Tábor je dozajista zajímavá životní zkušenost, ale pro společenský rozvoj dítěte není nezbytná,“ podotýká docent Mertin.


Společenské otužování
Máme-li doma úzkostné dítě, musíme je začít otužovat alespoň půl roku před odjezdem. Začněme s víkendem u babičky, pak se dá domluvit přespání u kamaráda, dvoudenní výlet se známými. „Poslat úzkostné dítě na tábor bez přípravy je dost riskantní,“ varuje doktor Mertin. „Některé to může zvládnout a všechno dobře dopadne, jiné ale může získat trauma na celý život. Tohle dopředu nikdo nepozná, proto je dobré být opatrný, dítě nelámat, jen jemně tlačit dopředu.“

Tlak z vaší strany může být velmi nenápadný, prostě jen s dítětem mluvíte o tom, co je zajímá, a hledáte, co by ho na táboře mohlo zaujmout. Líbí se mu karneval? Výborně, reagujte pohotově: „Víš co, na táboře taky bývá maškarní, já zjistím, jestli bude i na tomhle.“ Zpívání, sportování, morseovka, cokoli. V tomto případě účel světí prostředky. Platí jen jedno omezení: nesmíte bájit. Dítě totiž hned zkraje tábora zjistí, jak se věci mají, a po šťastném rozloučení by mohl následovat nešťastný pobyt.

Vybírali jsme tábor pečlivě podle nejlepšího svědomí i referencí? Tak se teď pro dobro dítěte uvolněme a pomozme mu se od nás na chvilku odloučit. Prospěje to oběma stranám.