Táborový lékař radí

Kdo pečuje o zdraví dětí?

V pořešínském přístavu je lékař. Máme také smlouvu o spolupráci s nemocnicí v Českém Krumlově.

Informace o poplatcích za zdravotní ošetření a hospitalizaci dle zákona:

Upozorňujeme rodiče, že děti musí z vlastních prostředků (kapesného) zaplatit každé zdravotní ošetření a hospitalizaci mimo náš přístav (nemocnice, poliklinika, atd.). Ošetření v naší přístavní ordinaci u našeho lékaře a pobyt na "marodce" v objektu přístavu je - zdarma.

 

Lékař doporučuje zajistit dítěti dostatečně dlouho před cestou na tábor, nebo přímo pro pobyt na táboře následující podmínky a věci:

Prosíme rodiče, aby dle skutečnosti vyplnili řádně všechny rubriky v přihlášce. Do předtištěného rámečku nalepte kopii legitimace zdravotní pojišťovny vašeho dítěte. Stačí ta strana, kde je uvedeno rodné číslo dítěte. Vlepením kopie nám ušetříte další práci s přihláškou. Nedávejte dětem originál legitimace, mohou ji ztratit. Též není nutno dávat dětem kopii či originál očkovacího průkazu dítěte. Děti jsou pravidelně očkovány podle očkovacího kalendáře, který je jednotný pro celou ČR. Pediatr tedy ví, podle věku dítěte, kdy, a na co bylo očkováno. Pokud má dítě nějaké očkování navíc, mělo by být uvedeno ve zprávě od dětského lékaře. Často se nám stává, že po příjezdu na tábor zjistíme, že pediatr napíše, že dítě neužívá žádné léky, rodiče naopak do dotazníku napíší, že ano. Dítě to samo těžko rozhodne a tak musíme volat rodičům, jak to vlastně je. Pokud dítě nějaké léky skutečně pravidelně bere, dejte mu sebou dostatečné množství na celý pobyt. U inhalátorů (léky, které se vdechují) zkontrolujte stav počítadla. Do přístavu nám přijelo dítě s inhalátorem a stav počítadla byl nula dávek. Náš lékař  nemůže psát na recept léky od specialisty. Lék lze pouze napsat za plnou úhradu pacientem a někdy cena léku převyšuje výši kapesného vašeho dítěte. Dle statistik přibylo výrazně případů klíšťové encefalitidy. Pokud vaše dítě není na toto onemocnění očkováno, bylo by vhodné nechat ho očkovat. Neuděláte to pouze pro pobyt v přístavišti, s klíštětem se dnes můžete potkat jak v Praze, tak i na Sněžce. Po poradě s pediatrem zvažte i očkování na meningokoka.

Očkování

Zajistěte včas očkování či přeočkování dítěte proti Klíšťové encefalitidě. Doporučujeme očkování proti Meningokoku C.

Kontrola u stomatologa

Pokud to vyžadují problémy se zuby u dítěte, mělo by se před odjezdem podrobit stomatologické prohlídce.

Kontrola proti vším

Z důvodu rozšíření vší na základních školách, prosíme o pečlivé prohlédnutí dítěte před odjezdem, zda se veška nevloudila. V případě, že se veška přesto později objeví, budou desinfekční prostředky hrazeny z kapesného dítěte.

Léky

Pokud dítě užívá léky, je potřeba mu jich dát na tábor dostatečné množství.

Svačina na cestu

Na cestu dejte dítěti jen takové množství jídla (svačinu), které je schopné včas sníst - v letním období se jídlo rychle kazí. Děti mají po příjezdu do pořešínského přístavu  již zajištěnou stravu.

Ochrana proti slunci

Dítě by se mělo při silném slunečním záření natřít opalovacím krémem a oči chránit slunečními brýlemi.

Ochrana proti komárům

Dítě by si mělo nechráněné části těla postříkat sprejem proti komárům.