Táborový lékař radí

Kdo pečuje o zdraví dětí?

Na táboře je lékař. Máme také smlouvu o spolupráci s nemocnicí v Českém Krumlově.

Informace o poplatcích za zdravotní ošetření a hospitalizaci dle zákona:

Upozorňujeme rodiče, že děti musí z vlastních prostředků (kapesného) zaplatit každé zdravotní ošetření a hospitalizaci mimo náš tábor (nemocnice, poliklinika, atd.). Ošetření v táborové ordinaci u táborového lékaře a pobyt na "marodce" v objektu tábora je - zdarma.

 

Lékař doporučuje zajistit dítěti dostatečně dlouho před cestou na tábor, nebo přímo pro pobyt na táboře následující podmínky a věci:

Prosíme rodiče, aby dle skutečnosti vyplnili řádně všechny rubriky v přihlášce. Do předtištěného rámečku nalepte kopii legitimace zdravotní pojišťovny vašeho dítěte. Stačí ta strana, kde je uvedeno rodné číslo dítěte. Vlepením kopie nám ušetříte další práci s přihláškou. Nedávejte dětem originál legitimace, mohou ji ztratit. Též není nutno dávat dětem kopii či originál očkovacího průkazu dítěte. Děti jsou pravidelně očkovány podle očkovacího kalendáře, který je jednotný pro celou ČR. Pediatr tedy ví, podle věku dítěte, kdy, a na co bylo očkováno. Pokud má dítě nějaké očkování navíc, mělo by být uvedeno ve zprávě od dětského lékaře. Často se nám stává, že po příjezdu na tábor zjistíme, že pediatr napíše, že dítě neužívá žádné léky, rodiče naopak do dotazníku napíší, že ano. Dítě to samo těžko rozhodne a tak musíme volat rodičům, jak to vlastně je. Pokud dítě nějaké léky skutečně pravidelně bere, dejte mu sebou dostatečné množství na celý pobyt na táboře. U inhalátorů (léky, které se vdechují) zkontrolujte stav počítadla. Na tábor nám přijelo dítě s inhalátorem a stav počítadla byl nula dávek. Lékař na táboř nemůže psát na recept léky od specialisty. Lék lze pouze napsat za plnou úhradu pacientem a někdy cena léku převyšuje výši kapesného vašeho dítěte. Dle statistik přibylo v loňském roce výrazně případů klíšťové encefalitidy, ve srovnání s rokem 2005 stoupl počet onemocnění o 60%, 3 lidé zemřeli, počet trvalých následků nebyl uveden. Pokud vaše dítě není na toto onemocnění očkováno, bylo by vhodné nechat ho očkovat. Neuděláte to pouze pro pobyt na táboře, s klíštětem se dnes můžete potkat jak v Praze, tak i na Sněžce. Po poradě s pediatrem zvažte i očkování na meningokoka.

Očkování

Zajistěte včas očkování či přeočkování dítěte proti Klíšťové encefalitidě. Doporučujeme očkování proti Meningokoku C.

Kontrola u stomatologa

Pokud to vyžadují problémy se zuby u dítěte, mělo by se před odjezdem podrobit stomatologické prohlídce.

Kontrola proti vším

Z důvodu rozšíření vší na základních školách, prosíme o pečlivé prohlédnutí dítěte před odjezdem na tábor, zda se veška nevloudila. V případě, že se veška přesto později objeví, budou desinfekční prostředky hrazeny z kapesného dítěte.

Léky

Pokud dítě užívá léky, je potřeba mu jich dát na tábor dostatečné množství.

V případě úrazu, jsou děti pojišťěni?

Ano jsou pojištěni. A to na cestu na tábor a z tábora - zajišťuje dopravce, na dobu pobytu na táboře jsou děti pojištěni v rámvi účtu ČTU (České táborové unie).

Připojištění

Děti jsou po dobu dopravy na tábor a z tábora a po celou dobu jejich pobytu na táboře pojištěni proti úrazům. Pochopitelně je možné i samostatné individuální připojištění.

Svačina na cestu

Na cestu dejte dítěti jen takové množství jídla (svačinu), které je schopné včas sníst - v letním období se jídlo rychle kazí. Děti mají po příjezdu na tábor již zajištěnou stravu.

1 | 2 >>